Piramitlerin içinde süt yoğurt olabilir mi?

Piramitler eski kahire dediğimiz yerde. Taksiler turistlerden hem çok para istiyor hem de eskiler. Biz de Uber kullandık ve yaklaşık yarım saat gibi bir yolculukla taaa piramitlerin önüne kadar gittik. Ücreti sorduk adamın telefonu bozuldu kapatıp açtı filan dedim güneşin altında bir daha beklemeyelim ve 50 paund uzattım adama mümkin dedim mümkin dedi ve artık piramitlerdeyiz. Giriş yetişkin 80,öğrenci 40  bizden 80 aldılar çünkü adam arkadaki bandrola baktı eski dedi.Piramitlerin içine giriş  ise yetişkin 200 ,öğrenci 100 paund. Burada şansımız yaver gitti de buna 100 paund ödedik sadece öğrenci kartının önüne baktılar çünkü.

piramitlerin önünde

 

   Vildan’la zafer pozumuz

    Her taraf satıcılar tarafından kuşatılmış durumda sülük gibi yapışıyorlar. Ya deveye ya ata binmeniz için ya da bir şeyler satın almanız için ısrar ediyorlar biz bir şey almadık tabii. Önce iyice bir etrafını dolaştık ve gerçekten görmeniz lazım göz alabildiğince her taraf çöl…

Çöl çöl çöl…

 En çok merak ettiğim şeylerden biride piramitlerin içiydi. Ve onun içine de girdik. Muhteşem bir duygu hani derler ya anlatılmaz  yaşanır. Bu da böyle bir duygu anlatılmaz yaşamanız lazım. Keops piramidinin girişi aşağıdaki fotoda oyuk gibi bir yer var orası işte.

 

deve üzerindeyken arkada piramidin girişini görebilirsiniz

    Piramitlerin içi ise çok dar ve havasız. İçinde tuhaf bir koku var artık mumyalamak için hangi maddeyi kullandılarsa öyle kokuyor. Yukarıya çıkış ise bir rampa ile sağlanıyor o rampayı tırmanmanız gerekiyordu ,eğilerek biz tırmandık ama terden ve yorgunluktan da öldük.

 

Tırmandığımız rampaya yukarıdan bakış hem dik hem dar hem havasız

   Gelelim konumuza. Piramitlerin içinde süt yoğurt olabilir mi? Yapılan araştırmalara göre piramidin içine konan süt birkaç gün tazeliğini koruyor ve bozulmadan yoğurt haline geliyor. Bu deneyi ben de yapmak isterdim 🙂 ama içeride fazla kalamıyorsunuz çok havasız içeride nefes almak gerçekten zordu.

 

 

buraya kadar çıkmanıza izin veriyorlar

 

 

yüzümüzdeki teri görebilirsiniz 🙂

 

 

 

4000 yıllık piramitlere dokunmak muhteşem bir duygu

 

 

 

takipte kalın…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir