Süveyş Kanalı ve Süveyş Şehri

 

 


                                                   Süveyş Körfezi’nde bekleyen gemiler

Bugün sizlerle Mısır’ın en büyük 4.şehri Süveyş’e gidiyoruz

Daha önceki Luksor,Asvan ve İskenderiye gezilerinden farklı olarak bu yolculuğumuzu otobüs ile gerçekleştireceğiz. Bunun için Kahire’deki “Torgoman Uluslararası Otobüs Terminali”ni kullanacağız. Terminal şehir merkezinde zaten. Delta bus diye bir firma. 25 paund ödüyoruz ben tam bilmiyorum benden sonra birisi daha bilet alıyor ona soruyorum otobüs nereden kalkıyor diye. Tanışıyoruz arapça öğretmeniymiş şu anda askerdeymiş Süveyş’te. Otobüse biniyoruz onla kaç saat sürüyor diye soruyorum 2 buçuk saat yanıtını veriyor…

Otobüsümüz bu

Öğlen 12’de varıyoruz,mübarek öyle bir sıcak ki Mekke’den farksız. Terminal bizim herhangi bir anadolu şehri gibi. Arkasında şehir merkezine giden minibüsler varmış ben onu görmedim. Dedim yürüyeyim bari. bayağı bir yürüdüm hem evleri,caddeleri,sokakları de keşfetme imkanım oldu böylece

Süveyş’te evler

Derken bir minibüse atladım ve sadece 1 paund verdim. Ardından bir şişe su aldım ve yine sadece 2,5 paund. Burası gerçekten ucuz diğer yerler daha pahalıydı çünkü.

Süveyş’in sembolü sanayi şehri olmasından dolayı bu/buna benzer bir şey bizim Trabzon sanayisinin girişinde de var

 

Google Maps’ten bakarak kanalın en yakın yerine gitmeye çalışıyorum. Çalışıyorum diyorum adres yine farklı ve kapalı yolları gösteriyor. Bir yandan da otostop yapmak aklımdan geçiyor. Derken bir araba daha demin yanımdan geçtiğim otoparktan çıkıyor beni  biraz geçip duruyor. Gidiyorum yanına tanışıyoruz nereye gitmek istiyorsun diyor. Kanala diyorum kanal burası zaten diyor. Gemilerin geçişini görmek istiyorum diyorum, daha ileriye gidemezsin darbeden sonra askerler her yeri geçişe kapattı diyor. İleriye kadar seni götürebilirim dedi…

Süveyş Hatırası

Adı Huseyin elektrik teknikeri ve 21 yıldır Süveyş Kanalı’nda çalışıyormuş. Şimdi ise supervisor olarak görev yaptğını söyledi. Türkleri çok sevdiğini söyledi bendeki de şans hani. Gemileri görebileğimiz en yakın yerdeyiz.Bana kanal ile ilgili bilgiler veriyor:

+Süveyş Kanalı 1869 yılında açılıyor.

+1 Günde geçen gemi sayısı 138

+Kanal 190 km uzunluğunda

+Port Said limanından kanala giren bir gemi 12 saat sonra çıkabiliyor ancak

+2015 yılında açılan ikinci kanalın maliyeti ise 60 milyar paund

Aşağıdaki videoyu da bu arada çektim

 

Mısır’da hayat pahalılığından,maaşından yaklaşık 2 bin paundun vergiye gittiğini ve ileride Türkiye’ye gelmek istediğini söyledi. İngilizcesinin nasıl bu kadar iyi olduğunu sordum. Süveyş’te çalışmasından dolayı birçok yabancı arkadaşa sahip olduğunu söyledi ve sürekli pratik yaptığını da sözlerine ekledi.

Daha sonra ayrılmak istedim olmaz diyip yemeğe davet etti. Yemekte çok şaşırdım çünkü hemen hepsi deniz ürünleriydi yemeğin, çok tazeydi size de tavsiye ederim yolunuz düşerse deneyin, arkadaşlarıyla tanıştırdı onlar da hepsi tekniker ya da teknik personelmiş Süveyş’te. Yemek bitti bu defa çay kahve derken gecenin geç saatlerine kaldım. Ona da dedim ben Kahire’ye geri döneceğim diye, geç saate kadar otobüs var dedi.

Süveyş Körfezi önünde hatıra fotoğrafı

Dedi demesine ama gel gör ki  son otobüs gitmiş ve en erken bilet  yarın sabaha varmış.Ne yani Süveyş’te mi kalacaktım?

Olabilirdi ama yine de şansımı denedim,aradım Huseyin’i terminaldeki sorumlu birisine verdim telefonu ve uzun bir telefon görüşmesi sonucu Kahire’ye giden küçük minibüslerden birinde bir yer buldum. Minibüsler dolmuş usulü kalkıyormuş. O da bi yarım saat bir saat sonra kalktı.

 

Gece geç bir saatte Kahire’ye varıyorum…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir